Dom Pomocy Społecznej im. dr. Józefa Marcelego Kopicza w Szpęgawsku

Tryb przyjęć

Artykuły

  • Tryb przyjęć

    Podstawę prawną do skierowania do domów pomocy społecznej stanowi art. 54 ust. 1 Ustawy z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej , którego treść mówi , że „osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku , choroby lub niepełnosprawności , niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu , której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych , przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej".

    Jeśli zostały spełnione powyższe przesłanki , do wydania decyzji kierującej do odpowiedniego typu domu konieczne jest zebranie odpowiednich dokumentów.

    Do Domu Pomocy Społecznej kieruje się osobę na podstawie :

    • pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o skierowanie do domu pomocy społecznej , złożonego do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania lub pobytu w dniu jej kierowania; za zgodą osoby ubiegającej się lub jej przedstawiciela ustawowego po wcześniejszym uzyskaniu zgody Sądu Opiekuńczego na umieszczenie podopiecznego w Domu Pomocy Społecznej. Wniosek o umieszczenie w domu pomocy społecznej może zgłosić inna osoba fizyczna lub prawna , a także powiatowe centrum pomocy rodzinie lub ośrodek pomocy społecznej,
    • rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się w dniu jej kierowania, zawierającego w szczególności pisemne stwierdzenie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę lub gminę,
    • zaświadczenia o dochodach osoby ubiegającej się o miejsce w domu pomocy społecznej lub o dochodach opiekunów prawnych ( jeśli sprawa dotyczy skierowania osoby ubezwłasnowolnionej , nie posiadającej dochodu).

     

    Odpłatność w Domu Pomocy Społecznej w Szpęgawsku

    Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej w Szpęgawsku na rok 2024 został ustalony Zarządzeniem Starosty Starogardzkiego i wynosi 6349,01
    Zarządzenie 8/2024 z dnia 07.02.2024 roku - Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego.

    Mieszkaniec Domu ponosi koszty utrzymani w palcówce w wysokości 70 % swego dochodu tj. z renty, emerytury , zasiłku lub innego źródła dochodu .

    Różnicę miedzy średnim miesięcznym kosztem utrzymania, a kwotą wnoszoną przez mieszkańca ponoszą zależnie od sytuacji życiowej współmałżonek, dzieci lub gmina na terenie której ostatnio przebywał mieszkaniec.

     

    Zasady odpłatności mieszkańca

    1. mieszkaniec domu - nie więcej niż 70% swojego dochodu (emerytury, renty, zasiłku)
    2. małżonek, rodzina /gdy takowa jest – rodzice, dzieci, wnuki/ - wg umowy zawartej pomiędzy rodziną a ośrodkiem pomocy społecznej, ale tylko wtedy jeżeli:
      • w przypadku osoby samotnie gospodarującej jej dochód jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium
      • w przypadku osoby zamieszkałej w rodzinie posiadany dochód na osobę w rodzinie jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym, ze kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (lub rodzina wyraża zgodę na dobrowolną alimentację w dowolnej wysokości na rzecz osoby zainteresowanej pobytem w domu pomocy społecznej)
    3. gmina, z której osoba została skierowana - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w Domu Pomocy Społecznej (który w Domu Pomocy Społecznej w Szpęgawsku w roku 2024 wynosi 6.349,01zł), a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca i rodzinę.
    4. inne osoby, nie wymienione w punkcie a i b.

     

    Bliższych informacji udzielą Państwu pracownicy socjalni Domu Pomocy Społecznej w Szpęgawsku pod nr tel.  58 562 14 61 wew. 213.

    Czytaj Więcej o: Tryb przyjęć